Проблема  раку  молочної  залози.

 

 

                Серед злоякісних пухлин у жінок рак молочної залози займає одне з перших місць. На Україні за останні 10 років захворюваність на рак молочної залози збільшилась майже вдвічі і складає 57,4 випадки на 100 тис.населення, або 30% захворюваності на злоякісні новоутворення у жінок та 16-18% смертності від них.

                 По Черкаській області за 2014 рік взято на облік хворих з захворюванням на рак молочної залози – 475 осіб, із них – 4 чоловіка з раком грудної залози. По місту Черкаси взято на облік – 145 осіб, із них – 1 чоловік з раком грудної залози.

             З іншого боку, більш, ніж у половини жінок дітородного віку діагностуються дисгормональні захворювання молочних залоз (мастопатії), за даними різних авторів, від 40% до 80%.

              Мастопатія є патологічним станом, який може підвищувати вірогідність появи раку молочної залози, а також утруднює діагностику вже існуючої картини.

              Згідно з наказом  МОЗ України від 28.12.2002 р. № 497/113 „Про затвердження першочергових заходів МОЗ України та АМН України щодо профілактики та лікування передраку та раку молочної залози на 2002-2006 р.р.”   в  поліклініці  з лютого місяця 2005 року розпочав свою роботу мамологічний кабінет.

            Прийом жінок в мамологічному кабінеті проводиться щоденно, згідно графіку роботи, який знаходиться в реєстратурі поліклініки, та згідно нормативних документів: „Положення про мамологічний кабінет поліклініки”, посадової інструкції лікаря-мамолога та плану роботи лікаря-мамолога на рік,  затверджених  директором  поліклініки.

           В мамологічному кабінеті приймаються жінки з різноманітною патологією молочних залоз та проводяться профілактичні огляди молочних залоз у жінок. При виявленні мастопатії для уточнення діагнозу жінки направляються на УЗД-обстеження і мамографію та, при необхідності,  беруться на „Д” облік. При підозрі на злоякісне новоутворення молочної залози жінки обстежуються згідно наказу МОЗ № 554 від 17.09.07 р. „Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Онкологія” та  направляються на консультацію до лікаря-онколога в  Черкаський обласний онкологічний диспансер (далі -  ЧООД). Після оперативного,  променевого або хіміотерапевтичного лікування хворі на рак молочної залози знаходяться на „Д” обліку в ЧООД та мамологічному кабінеті поліклініки.

                При первинному зверненні в мамологічний кабінет всі жінки навчаються методам самообстеження молочних залоз, з ними проводяться бесіди про причини, фактори ризику та профілактику раку молочних залоз. Жінкам з проявами дифузного фіброаденоматозу призначається амбулаторне лікування.

 

 

 

     За період  з 2012  по 2014 роки в мамологічному кабінеті прийнято:

 

 

2012

 

2013

2014

Прийнято жінок

2995

3157

3343

З приводу захворювання

2360

2682

2711

Профогляди

308

270

398

 

                                  за 9 місяців 2015 року:

 

Прийнято всього

З приводу захворювання

Профогляди

Диспансерних хворих

 

2822

2488

97

277

 

Існують наступні фактори ризику захворювання на рак молочної залози:

 1. Вік  старше 40 років.
 2. Високий рівень естрогенів в крові.
 3. Наявність родичів першої лінії (мати, сестра, тітка, бабуся),  які хворіли на рак молочної залози.
 4. Прийом гормональних препаратів з метою контрацепції чи регуляції менструального циклу, замісної гормональної терапії в менопаузі.
 5. Перша вагітність  у віці старше 30 років.
 6. Відсутність вагітності та пологів.
 7. Ранній початок менструацій (до 12 років) та (чи) пізній початок менопаузи.
 8. Раніше перенесений рак яєчників, молочної залози.
 9. Контакт із джерелом радіації.
 10.  Зміни в молочній залозі, які трактуються лікарем, як виникнення атипової епітеліальної гіперплазії.
 11.  Ендокринні та обмінні порушення (захворювання щитовидної залози, ожиріння).
 12.  Підвищене вживання жирної їжі.

 

              На жаль, видимі прояви раку молочної залози з’являються , як правило, на занедбаних стадіях розвитку пухлини. Зазвичай рак – це безбольові ущільнення. При проростанні в грудну клітку пухлина і залоза стають нерухомими. А при проростанні в шкіру залоза деформується, втягується, з’являються виразки, втягується сосок. Проявом раку молочної залози можуть бути і виділення із соска, як правило – кров’янисті. При проростанні пухлини в лімфатичні вузли відбувається збільшення пахвинних лімфовузлів, що може викликати відчуття дискомфорту в пахвах. Якщо лікування почато на такому етапі, то говорити про повне одужання дуже складно. Саме тому дуже важливі профілактичні огляди та регулярні обстеження молочних залоз в будь-якому віці з виконанням мамографії, УЗД.

 

 

           Щороку молочні залози повинні бути оглянуті лікарем поліклініки, незалежно від його профілю, при першому ж зверненні жінки в заклад за медичною допомогою.

           Найбільш простим і доступним методом профілактики, однак і найменш ефективним, є самообстеження – огляд і обмацування  молочної залози самою жінкою. При регулярному виконанні ця процедура дозволяє виявити пухлину на ранній стадії.

          Спочатку самоогляд проводиться перед дзеркалом. Приводом для негайного звернення до лікаря повинні стати наступні ознаки:

 • втягування шкіри, соска
 • візуально виявлені утворення
 • зміни шкіри, які нагадують лимонну шкірку.

 

           Потім проводиться обмацування, при виявленні ущільнення чи неоднорідної структури залози, виділень із соска – негайно звернутися до лікаря. Але виявити пухлину, яка має дифузний ріст (не має ущільненої частини) без інструментальних методів неможливо.

           Рекомендована наступна періодичність обстежень жінок в залежності від віку:

 • 20 – 39 років – самообстеження молочних залоз щомісяця, щорічно - УЗД залоз, особливо при наявності факторів ризику;
 • 40 – 50 років – самообстеження щомісяця, мамографія – 1 раз на 2 роки;
 • після 50 років – самообстеження щомісяця, мамографія – 1 раз на рік.

 

                В наш час рак молочної залози, виявлений  на  ранніх стадіях, успішно лікується. Тому дуже важливо виявити його як можна раніше. Тому профілактика раку молочних залоз має дуже велике значення! Протипухлинна профілактика включає в собі різні задачі, що відповідають особливостям причин виникнення і розвитку захворювання. Стосовно раку молочних залоз, їх можна визначити наступним чином:

                 - проведення заходів первинної профілактики - це  дотримання норм здорового способу життя жінки з врахуванням її обміну речовин, гормональної сфери та інших індивідуальних факторів;

                  - регулярні профілактичні огляди та самоогляди молочних залоз;

                 - лікування передпухлинних захворювань молочних залоз;

                  - проведення протирецидивної  профілактики раку молочної залози після видалення пухлини та відповідного комплексного лікування.

 

                                           Шановні  жінки !

 

             Відвідуйте   мамологічний  кабінет  поліклініки.

Памятайте !  Рак  можна  попередити  уважним  ставленням  до  себе. Тільки вчасно діагностований рак може бути радикально вилікуваний. Піклуйтеся про своє здоровя.

   

 

         Коментує    лікар -  мамолог                                         Т.В.Олексійчук