Методика обстеження молочної залози на виявлення

новоутворень та показань до мамографічного обстеження.

 

 

          Візуальне обстеження молочних залоз у жінок проводиться при гарному освітленні, двома руками, в положенні жінки стоячи та лежачи, з опущеними та піднятими вгору руками. Жінка роздягається до поясу, стає лицем до лікаря.

            Іноді молочні залози розміщені не симетрично, або одна більша другої. Це не патологія, а індивідуальна особливість кожної жінки.

           Обстеження молочних залоз краще  проводити на 7 – 12 день після менструації. Починати огляд з огляду шкіри, сосків та ареолерної зони. При цьому звертають увагу на рубці після операцій, маститів. Гіперемія, набряк шкіри визивають підозру на маститоподібний рак. Звертають увагу на сосок: він може бути нормальним, втянутим, або покритий шкірками.

          Втягування соска може бути вродженим, при цьому він сглажений, розширений, але не фіксований, іноді виводиться зовні.

            При наявності раку молочних залоз змінюється ареола – зменшується в розмірі, губить свою круглу форму, стає зморшкуватою – рак Педжета – екземо подібне враження шкіри, деформація і виразкування.

             Є декілька візуальних шкірних проявів рака молочних залоз:

1. Синдром «пупка» або «майданчика» обумовлений проростанням    пухлини в куперівські перетинки. Цей синдром проявляється  в  95% солідного раку молочної залози.

2. Синдром  «зморшкування»  - шкіра на окремій ділянці молочної залози стає зморшкуватою, як зморшки на обличчі.

3. Синдром «лимонної шкірки» - з’являється із-за внутрішньо-шкірного лімфостазу внаслідок блокади раковими клітинами – емболами лімфатичних шляхів.

           Далі проводиться пальпаторне обстеження залоз стоячи і лежачи. Починається пальпація з огляду і пальпації лімфовузлів спочатку в  підпахвовій ділянці, потім парастернальних та надключичних. Молочна залоза ділиться умовно на 4 квадрати і послідовно ретельно пальпується кожний квадрат. Особлива увага приділяється верхньо-зовнішньому квадрату – там найчастіше виникають пухлини. При наявності раку молочної залози палькується міцна, бугриста, нерухома пухлина іноді з характерними для раку мілкими виступами, шипами на поверхні пухлини – це залишки гіалінізованих та інфільтрованих раком куперівських зв'язок та протоків.

 

            Над пухлиною можливі шкірні симптоми, характерні для раку:

 1. Синдром втягування шкіри -  якщо взяти шкіру двома пальцями над пухлиною видно порушення правильного напряму шкірних складок і різної величини бороздки між ними.
 2. Синдром Прибрама – якщо потягнути за сосок то пухлина зміщується слідом за соском.
 3. Синдром Кеніга – якщо придавити молочну залозу долонею – пухлина не зникає.
 4. Синдром Пайра – якщо придавити молочну залозу двома пальцями шкіра збирається в поперечні складки, а не в продольні, як повинно бути якщо пухлини немає.
 5. Синдром Краузе – при центральному раку молочної залози. Якщо зібрати пальцями шкіру всієї навколососкової ділянки то вона збирається в тонку складку в нормі, а при наявності пухлини це зробити не вдається.

 

Після цього обов’язково треба перевірити чи є виділення із соска. Якщо виділення кров’янисті – це можливий признак карциноми молочної залози, але частіше це прояв хвороби Мінца (це невеличка до 1 см зріла доброякісна папілярна пухлина, яка з’являється в протоках молочної залози, тобто внутрішньопротокова папілома.

               Щороку молочні залози кожної жінки повинні бути оглянуті лікарем, незалежно від його профілю, при першому зверненні жінки до медичного закладу. При огляді треба навчити жінку методам само- обстеження молочних. При регулярному самообстеженні це дозволяє виявити пухлину на ранній стадії.

          Але виявити пухлину, яка має дифузний ріст без мамографії та УЗД неможливо, тому рекомендовано проводити інструментальні методи обстеження молочних залоз таким чином:

- жінкам   віком від 15 до 39 років – самообстеження   щомісяця, УЗД  молочних залоз щорічно при наявності факторів ризику;

- жінкам  віком від 40 до 50 років – самообстеження щомісяця, мамографія 1 раз на 2 роки;

-  жінкам віком після 50 років – самообстеження  щомісяця,  мамографія

1 раз на рік.

 

            Хочу зупинитись на факторах ризику захворювання на рак молочних залоз, це:

 1. Вік старше 40 років.
 2. Високий рівень естрогенів в крові.
 3. Наявність родичів першої лінії (мати, сестра, тітка, бабуся), які хворіли на рак молочної залози.
 4. Прийом гормональних препаратів з метою контрацепції чи регуляції менструального циклу, замісної гормональної терапії в  менопаузі.
 5. Перша вагітність у віці старше 30 років.
 6. Відсутність вагітності і пологів.
 7. Ранній початок менструацій (до 12 років) та (чи) пізній початок менопаузи, аборти.
 8. Раніше перенесений рак яєчників, молочної залози.
 9. Контакт із джерелом радіації.
 10. Зміни в молочній залозі, які трактуються лікарями, як виникнення атипової епітеліальної гіперплазії.
 11. Ендокринні  та обмінні порушення (захворювання щитоподібної залози, ожиріння).
 12. Підвищене вживання жирної їжі.

 

 

 

           Коментує лікар - мамолог                                  Т.В.Олексійчук