Чим  загрожує  купання?

Плавання, як  ніякий інший вид спорту, який  допомагає зберегти здоров’я та гарну поставу. Проте, в регулярно плаваючих іноді болять вуха. Як упоратись з цією неприємністю? Чому після купання занедужують вуха?

Річ у тім, що людське вухо погано пристосоване до водних процедур. Під час купання і особливо при стрибках у воду, підводному плаванні вода під тиском проникає в зовнішнє вухо і повністю його заповнює. І коли людина не піклується про те, щоб як слід  висушити вуха,  вода подразнює слуховий прохід. А потім пошкоджену шкіру починають атакувати мікроби і звичайне подразнення швидко перетворюється на запалення – зовнішній отит. Осіб, які постійно займаються плаванням, чекає і більш серйозна загроза. Вода, потрапляючи у ніс чи рот, легко проникає в середнє вухо, звідки видалити її неможливо. Запалення середнього вуха загрожує таким серйозним наслідкам, як гнійний отит, хронічний отит, прорив барабанної перетинки та зниження слуху.

На що необхідно звернути увагу?

            При подразненні   вухо починає свербіти і пощипувати. А видима частина слухового проходу червоніє і припухає. Пізніше, коли приєднується інфекція, з’являється біль. Після попадання води в середньому вусі з’являється шум, людина скаржиться на дивне звучання власного голосу  і різке зниження слуху. При розвитку середнього отиту біль стає стріляючим, посилюється.

Чи можна допомогти собі самостійно?

          Так.  Насамперед потрібно подбати про те, щоб у вухо не потрапила інфекція. В будь-якій аптеці продаються вушні краплі з антибіотиком. Закапувати їх треба три – чотири рази на день. Добре знімають подразнення краплі з гормонами – кортизоном чи гідрокортизоном. Якщо під руками немає вушних крапель, можна закапати розведеним втричі спиртом чи кілька разів на день вливати теплий розчин фурациліну. Після промивання необхідно  обов’язково висушувати слуховий прохід стерильними ватними турундами. При сильному подразненні слуховий прохід змажте на ніч саліцилово-цинковою пастою, розчином нітрату срібла чи зеленкою. Добре знімає свербіж ментол на персиковій олії чи жовта ртутна мазь. При запаленні середнього вуха місцевого лікування недостатньо – доведеться приймати антибіотики всередину. З нічним болем допоможуть впоратися напівспиртові компреси. Зменшують набряк і покращують відтік води  із середнього вуха звичайні краплі для носу – галазолін чи отривін.

Невже людям із «вухом плавця» доведеться назавжди забути про купання?

            У жодному разі. Плавайте на здоров’я,  лише дотримуйтесь певних засторог. Обов’язково виливайте воду із вух. Коли вийшли з води, треба покрутити головою, по черзі нахиляючи її то в один, то в інший бік, при цьому смикаючи за мочку вуха. Слуховий прохід випрямиться, і вода під впливом сили тяжіння витече назовні. Є й інший шлях: нахиливши голову і добре закривши вушну раковину долонею треба кілька разів натиснути нею – вода виходить назовні за стиснутим повітрям. Не забувайте  гарненько витирати вуха рушником. Іноді неможливо остаточно видалити  воду з вух. Але її можна витиснути іншою рідиною, яка має при цьому ще й знезаражуючу дію. У кожне вухо закапайте по три краплі перекису водню чи слабкого розчину оцтової кислоти, горілки чи розведеного вдвічі спирту. До речі, спирт швидко випаровується, отже, сам висушує шкіру. Якщо ж таки хвороба повторюється з року в рік, то від пірнання і стрибків у воду треба відмовитись. Купатись, не опускаючи голову у воду. Пам’ятайте, що гумова шапочка і вушні пробки для підводного плавання не захищають вуха від води. Знімайте їх відразу, щойно вийдете на берег. І у жодному разі не сушіть вуха феном. Вібрація і шум пошкоджують барабанну перетинку, сприяючи при цьому зниженню слуху.

Матеріал  підготувала    лікар – отоларинголог   поліклініки                                 І.О.Москаленко