Що таке інсульт і як його лікувати?

 

 

               29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом.

Щорічно біля 100-110 тис. населення України  хворіє інсультом, з них біля 80 тис. – ішемічним.

              Інсульт є провідною причиною смерті та інвалідизації  в розвинених країнах світу.

             Прогноз захворювання визначається обсягом і характером ураження, а також своєчасністю проведеного лікування. У більшості випадків геморагічний інсульт протікає важче, ніж ішемічний, і частіше призводить до летального результату. Незалежно від характеру порушення мозкового кровообігу, це досить небезпечно і може призвести до смерті пацієнта.

              Ефективність лікування значно зменшується, якщо воно розпочато невчасно, так як нервові клітини дуже чутливі до нестачі кисню і досить швидко гинуть в умовах гіпоксії.            

            Що потрібно знати про інсульт:

             Інсульт (інфаркт головного мозку ) - захворювання серцево-судинної системи, при якому порушується кровопостачання мозку. У разі ішемічного типу відбувається зниження або повне припинення кровотечі по церебральним артеріям. При геморагічному типі розвивається крововилив в речовину головного мозку, субарахноїдальний простір або шлуночки.

Цей патологічний стан відомий ще з часів Гіппократа , який називав його апоплексією. А в середині 17 століття швейцарським патологом були встановлені основні причини захворювання, пов'язані із зупинкою кровотечі по церебральних артеріях або внутрішньомозковим крововиливом. Але лише на початку 20 століття інсульт був офіційно розділений на два підтипи: геморагічний  та ішемічний.

 

            Причини інсульту:

            Причиною геморагічного інсульту є розрив судини всередині мозку. Як правило, пошкоджується стінка зміненої артерії. Це можливо при аневризмі  артеріовенозної мальформації та деяких інших анатомічних порушеннях. Крім порушеної структури судини, як правило, присутній провокуючий фактор, що приводить до підвищення тиску.

 

               Ішемічний інсульт - це порушення мозкового кровообігу у зв'язку з закупоренням судин головного мозку тромбом. При ішемічному інсульті порушується доставка кисню до певних областей мозку. Причинами цього є: атеросклероз церебральних судин, що виявляються в 90 % випадків; тромбоз артерії, який утворюється при пошкодженні внутрішньої оболонки; тромбоемболія з порожнин серця або вен нижніх кінцівок; виражений спазм артерій у відповідь на викид катехоламінів (гормонів стресу). ішемічний інсульт.

              Інсульт у чоловіків трапляється зазвичай частіше. Пов'язано це з тим, що вони знаходяться в групі ризику по розвитку атеросклерозу. На відміну від жінок, у яких гормональний фон до менопаузи захищає судини від утворення бляшок, у представників сильної статі навіть невелике підвищення рівня холестерину призводить до відкладення його в стінках артерій. Крім того, чоловіки набагато частіше курять і зловживають алкоголем, а шкідливі звички також значно підвищують ризик інсульту.

              Іншими факторами ризику порушення мозкового кровообігу є гіпертонічна хвороба,  низька рухливість, надмірна вага тіла, нераціональне харчування.

 

                  Симптоми інсульту:

 

                 Симптоми інсульту, на перший погляд,  приблизно однакові для ішемічної і геморагічної форми, однак в останньому випадку захворювання протікає більш стрімко.

 Серед симптомів можна виділити загально-мозкові: головний біль; нудота і блювання, пов'язані з підвищенням внутрішньочерепного тиску; епілептиформний припадок, який можна переплутати з нападом епілепсії; тремор рук; кома, обумовлена наростанням набряку мозку та зміщенням серединних структур; порушення дихання і серцебиття, викликані ураженням стовбура мозку. Інсульт у жінок нерідко проявляється атиповими ознаками, які включають болі в області серця, обличчя і кінцівок, а також прискорений пульс і задуху .

                Неврологічна симптоматика залежить від конкретної локалізації вогнища ушкодження. Вона може проявлятися у вигляді: асиметрії обличчя, зміни в формі обличчя,  парези або паралічі верхніх,  нижніх кінцівок; при локалізації вогнища в лобових долях характерні психічні зміни, аж до гострого делірію; парестезії та інші порушення чутливості; різні зміни мови; порушення руху очей і зміна розміру зіниці.

                На більш пізніх стадіях захворювання приєднуються ознаки патології інших органів, так як розвиваються ускладнення інсульту. Найсерйознішими з них є гнійно-септичні, які проявляються інфікуванням дихальної, сечовивідної та інших систем. Крім цього, внаслідок обмеження рухливості, можуть утворюватися контрактури кінцівок і пролежні м'яких тканин. Через порушення процесів травлення часто розвивається виразкова хвороба, у тому числі з кровотечею.

 

                    Перша допомога при інсульті:

 При виникненні вищезгаданих симптомів - негайно викличте швидку медичну допомогу (103) самі або попросіть будь-яку людину, яка в цей час поруч з вами. Але перед приїздом лікаря є можливість вжити низку заходів, що полегшить стан хворого.

             Ось вони:

 Покладіть хворого на ліжко, підклавши йому під голову, плечі і лопатки подушку так, щоб кут нахилу хворого по відношенню до ліжка становив не більше 30 градусів.

 -  Вийміть знімні протези, розстебніть комір сорочки, зніміть ремінь. У приміщенні забезпечте доступ свіжого повітря, відкривши вікно або кватирку.

 При блювоті терміново очистіть порожнину рота марлею або просто чистою носовою хусткою, повернувши голову хворого набік. Не давайте хворому ніяких ліків. Єдиним винятком може стати гліцин (якщо хворий у свідомості). Голову слід обкласти бульбашками з льодом або тканиною, змоченою холодною водою, якщо паралізована сторона вже виявилася, холод  потрібно класти на протилежний бік голови. До ніг - грілки. Замість грілок можна поставити до литок гірчичники, покласти на підошви нагріті сукнини.

 Хворому слід створити абсолютний спокій. Необхідно стежити за диханням, проводити заходи, що попереджають западання язика. Якщо хворий знаходиться в байдужому стані, то підносити до носа і рота хворого винний оцет, розтирати фланеллю, щітками тулуб, руки, спину і особливо під ложечкою. Сприскувати періодично обличчя і верхню частину грудей холодною водою.

            Діагностика:

 Мозковий інсульт можна запідозрити на підставі огляду пацієнта та збору анамнезу, але щоб уточнити характер і область пошкодження, необхідно виконати об'єктивне дослідження - компьютерну томографію.   Також за допомогою КТ можна визначити ступінь набряку і дислокації головного мозку, наявність крові в шлуночках. Щоб виявити вогнище ішемії, бажано проведення МРТ.  

         Об'єктивним методом дослідження судин є МР-ангіографія, рентгенконтрастна ангіографія, при яких можна визначити динаміку руху крові по артеріях. Доповнити картину бажано аналізом крові та спинно-мозкової рідини, але проводить її дозволено тільки після отримання даних КТ, так як існує ризик вклинювання стовбура мозку в потиличний отвір і смерті пацієнта від зупинки дихання.

 

             Лікування інсульту:

 Лікування інсульту (він же інфаркт головного мозку) досить важке завдання, так як тканина мозку найбільш чутлива до впливу ушкоджень. Відомо, що без кисню нейрон може прожити не більше 6 хвилин, а далі настає його смерть. Тому у лікаря дуже мало часу, щоб встигнути врятувати хоча б частину головного мозку. Погіршує ситуацію і низька інформованість пацієнтів, з чим пов'язане пізнє звернення за медичною допомогою.

         

             Хірургічне втручання:

 Хірургічне втручання є найбільш ефективним методом лікування геморагічного інсульту. При цьому проводять усунення гематоми, а в деяких випадках виконують декомпресійну краніотомію, щоб знизити підвищений внутрішньочерепний тиск. При виявленні дефекту артерії його вшивають або накладають спеціальну кровоспинну кліпсу. Крім відкритого способу операції, можливе виконання міні інвазивне втручання, при якому всі маніпуляції виконують через прокол в стегновій артерії. За допомогою цього методу можна емболізувати порожнину аневризми спеціальними спіральками, в яких утворюється тромб. Після цього кровотеча в ній стає неможливою.

 

                    Реабілітація:

Лікування після інсульту направлено на відновлення втрачених функцій різних органів, насамперед кінцівок. Для цього ефективні: спеціальний масаж; лікувальна фізкультура; фізіотерапія (електроміостимуляція, електрофорез з різними препаратами, УВЧ). Для відновлення мови пацієнт займається з логопедом.

                 Людині після перенесеного інсульту категорично забороняється вживати алкоголь, курити, їсти жирну їжу.

                 Ефективність лікування значно зростає, якщо воно розпочато вчасно.   Саме тому кожен повинен знати, що таке інсульт і як він себе проявляє, щоб у перші години захворювання звернутися за медичною допомогою.
 

 

 

 

 

 

Коментує:    

Завідувач неврологічного відділення

КНП «Другий Черкаський міський центр ПМСД»                                  Гусаченко Л.Л.

 

 

12.10.2017 р.