ВІЛ-інфекція  та СНІД.

Про це має знати кожний !

 

 

         ВІЛ-інфекція/СНІД – інфекційна хвороба, яка характеризується переважним ураженням  імунної системи та розвитком опортуністичних інфекцій і пухлин. Вона швидко поширюється по планеті.   Збудником   є

Т-лімфотропний ретровірус Ш типу – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який зумовлює вибіркове ураження СД4- лімфоцитів. Джерелом збудника є людина і вірусоносій, які заразні впродовж усього життя.

           Збудник знаходиться в усіх секретах і екскретах організму, але переважно в спермі і крові. Передача збудника здійснюється різними шляхами:

  • при переливанні крові та деяких її фракцій, пересадці донорських органів, під час парентеральних діагностичних, лікувальних та інших втручань інструментами, що були забруднені кров’ю хворих або носіїв;
  • при статевому контакті та штучному заплідненні;
  • від вагітних, які мають вірус, до плода.

Крапельний, аліментарний та побутовий шляхи передачі вірусу не доведені й заперечуються. Сприйнятливість до ВІЛ-інфекції/СНІДу загальна.

              Ймовірність зараження при однократному статевому контакті з інфікованим партнером – 1 - 3%, в ін’єкційних  споживачів наркотиків – до 30%, при переливанні донорської крові та її компонентів – 100%. Перинатальне зараження дітей від інфікованих матерів відбувається в 20% трансплацентарно, 50-70% - під час пологів, 20-30% - при грудному вигодовуванні.

              На жаль, Україна вважається країною з дуже високою інфікованістю вірусом, її середовище характеризується високим рівнем поширеності, й вірус може розповсюджуватися швидко, особливо, серед молоді. Зараз переважну більшість інфікованих в Україні становлять молоді люди у віці від 20 до 39 років. Якщо швидко не вдатися до ефективних дій, кількість випадків ВІЛ-інфекції може досягти в Україні 1,5 мільйони.                

ЯК УНИКНУТИ ПЕРЕДАЧІ ВІРУСУ:
              На сьогодні ступінь поширення вірусу є таким, що люди з ВІЛ є і у нашому місті, і, цілком імовірно, у колі наших знайомих та друзів. Ми можемо знати про це, а можемо і не знати. Існує можливість як проігнорувати проблему ВІЛ/СНІДу та розвиток епідемії, так і можливість замислитись над цією проблемою. Розвиток епідемії у більшій своїй частині відбувається через те, що багато хто з нас вважає, що ВІЛ не може їх торкнутися. Як наслідок, люди стають ВІЛ-позитивними тільки тому, що не знали, як уникнути передачі вірусу, або знали, але вирішили за непотрібне дотримуватись цієї тактики.

                 Тільки від нас самих залежить - змінити свою поведінку і залишитись здоровою людиною або не думати про свій власний ризик передачі ВІЛ та імовірність стати ВІЛ-позитивним.

                Наявні на сьогодні методи лікування (високоактивна антиретровірусна терапія або ВААРТ) дозволяють людині з ВІЛ-інфекцією (ВІЛ-позитивному/ній)  зберігати  нормальний рівень імунного захисту, тобто запобігають виникненню СНІДу протягом багатьох років.

                Таким чином, лікування надає ВІЛ-позитивній людині можливість прожити довге та повноцінне життя. Людина залишається ВІЛ-позитивною, але СНІД не розвивається. За умови лікування також знижується ризик передачі вірусу.

                Кожна людина здатна запобігти передачі вірусу. Лікарі визначили всі можливі механізми передачі вірусу і повідомили про них суспільству. Але кількість людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, продовжує збільшуватися.

               Найпоширеніший шлях розповсюдження ВІЛ-інфекції - використання наркоманами брудних шприців для ін’єкцій. Одним з запобіжних заходів є безкоштовне поширення серед наркоманів шприців, що дозволяє істотно зменшити небезпеку інфікування під час ін’єкції. В цілому українська молодь не має чітких уявлень щодо доцільності забезпечення наркоманів чистими шприцами за рахунок держави, а отже, заходи у цьому напрямі можуть знайти розуміння і підтримку лише серед частки молодих людей. Приблизно така ж картина спостерігається й стосовно відношення до поселення і навчального закладу, де навчаються ВІЛ-інфіковані.

             Станом на 01.06.2017 р. в інфекційному кабінеті КНП «Другий Черкаський міський центр ПМСД»  на „Д” обліку знаходиться – 132 особи,  із них: 27 особам  виставлений діагноз „СНІД”.  Всі вони періодично обстежуються, проходять профілактичне лікування.

             Проводиться активна робота по виклику ВІЛ-інфікованих осіб в інфекційний кабінет центру та в КЗ «Черкаський обласний центр профілактики  та боротьби зі СНІДом»  для проведення роз’яснювальної роботи та вирішення питань їх  подальшого лікування. На жаль, ефективність такої роботи дуже низька, так як пацієнти звертаються за медичною допомогою тільки тоді, коли в них проявляється клінічна картина СНІДу.            

 

Якщо Ви вступаєте до шлюбу, Ви вагітні,  Ви мали контакт без презерватива,  Ви   приймаєте внутрішньовенно  наркотичні речовини, Ви випадково вкололись   використаним  шприцем, Вам перелили донорську кров –

Ви можете обстежитись на  ВІЛ-інфекцію в КНП «Другий Черкаський міський центр ПМСД»,  вул.  В.Чорновола, 1.  Звертатись до лікаря - інфекціоніста (каб. № 219).

 

 

 

Матеріал  підготував:          

                          

 Лікар-інфекціоніст                              Є.В.Іванченко                                 

 

 

20.06.2017 р.