День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя. Із 141 країни  у професійну суспільну організацію — Міжнародну раду медичних сестер (International Council of Nurses, ICN), яка прийняла рішення святкувати це свято у день народження Флоренс Найтінгейл.

Флоренс Найтінгейл, знаменита англійська медична сестра, яка народилася 12 травня 1820 року в сім’ї багатих аристократів - англійців на віллі у Флоренції в Італії і була названа на честь міста свого народження. Вона отримала шикарну освіту для жінки її часу: прекрасно знала літературу, володіла п’ятьма іноземними мовами, вивчала математику, історію, філософію, займалася мистецтвом та музикою.

Флоренс Найтінгейл створила першу в історії організацію сестер милосердя. Під час Кримської війни 1853 — 1856 років вона кожного дня рятувала десятки і сотні життів. Перша асоціація, коли ми чуємо про Міжнародний день медичної сестри, що це свято, пов’язане з роботою санітарок під час війни.

У склад медсестер тоді входили не тільки англійці, але і монахині, які добровільно відправлялися на службу. Серед сестер милосердя часто можна було зустріти дам високого походження. Кримська війна зробила Флоренс національною героїнею. Солдати, які повернулися з фронту, розповідали про неї легенди, називаючи її «леді зі світильником», тому що по ночах вона з лампою в руках, як добрий світлий ангел, сама обходила палати з хворими.

Повернувшись в Англію в кінці 1855 р., Ф. Найтінгейл організувала збір коштів з метою створення школи для підготовки сестер милосердя, яка була відкрита у шпиталі Сент-Томас в Лондоні 26 червня I860 р. ЇЇ вважають основоположницею медсестринства.

У 1912 році Ліга Міжнародного Червоного Хреста і Червоного напівмісяца затвердила медаль імені Флоренс Найтінгейл - найвищу нагороду для сестер милосердя в усьому світі. Тепер кожних два роки 12 травня кращі із кращих» нагороджуються 50 медалями.

12 травня, починаючи з 1997 року, в Україні за ініціативою Міністерства охорони здоров`я святкують Всесвітній день медсестри.

Ця професія - символ милосердя і доброти. Адже ця серйозна місія медичної сестри під силу лише найгуманнішим і терплячишим з людей. І іноді уся відповідальність за людське життя лягає саме на медсестер. А їх вклад в рятування життів під час бойових подій - неоцінимий.

Свято бере свій початок в середині 19 століття, за часів Кримської війни, коли медсестра-англійка Флоренс Найтінгейл і її помічниці врятували сотні життів завдяки самовідданим зусиллям. Відтоді вища нагорода для медичних сестер, які брали участь у бойових подіях, - медаль «Флоренс Найтінгейл».

Почесних нагород Міжнародного Комітету Червоного Хреста вже удостоїлися 17 українок, а працівники Червоного Хреста України користуються особливою повагою на міжнародному рівні. Функціонує також Асоціація медичних сестер України - добровільна організація, створена в травні 1997 року. Її мета - підвищення престижу професії медсестри і захист інтересів молодших медпрацівників.

Медичні сестри є надійними помічниками лікарів і разом з ними ведуть хворого від початку перебування його в лікарні до самого одужання. Вони складають багаточисельну категорію працівників охорони здоров’я, так як в лікувальній практиці більшість медичних послуг надається виключно сестринським персоналом. Ті рішення, які медична сестра приймає кожного дня, тісно пов’язані з результативністю і ефективністю всієї системи охорони здоров’я.

Сьогодні до цього свята Міжнародна Рада підготувала тему «Медичні сестри – рушійна сила змін по наданню ефективної і економічної медичної допомоги», яка відображає турботу Міжнародної Ради для укріплення системи охорони здоров’я в усьому світі. Ми усвідомлюємо, що здоров’я не может бути збережено без участі медичних сестер на всіх рівнях охорони здоров’я.

З нагоди Вашого професійного свята – міжнародного дня медичної сестри прийміть щирі вітання та безмежну вдячність за Ваші чуйні серця, за врятовані життя, за повернуте здоров’я мешканців нашого району!

Протягом тисячоліть люди, які рятують від хвороб і гоять рани, користуються постійною любов’ю та повагою.

Ваші талановиті руки дарують людям радість життя, вселяють віру у зцілення.

Хай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до Вас сторицею! Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю!

Зі святом Вас! Щастя Вам і добра! І нехай клятва Гіппократа ніколи не буде обтяжливим обов’язком, а лише приємною місією!

 

Зі щирими привітаннями  до Дня медичної сестри від КНП "Другий Черкаський міський центр ПМСД"

Головна медична сестра Борисова М.М.