Туберкульоз  можна  вилікувати !

 

              24 березня відзначається День боротьби із захворюванням на туберкульоз, який міжнародна спільнота визнала глобальною проблемою. Щороку хвороба вражає майже 40 тисяч наших співвітчизників, вмирають від цієї недуги понад 10 тисяч осіб.

Як розпізнати недужого в транспорті, щоб не підчепити інфекції?

     Туберкульозник переважно худий, має жовтуватий відтінок обличчя і безперервно кашляє. Повернутися до цієї людини спиною у транспорті, щоб не заразитися, не досить. Слід або вийти, або відкрити вікно, щоб потрапило свіже повітря. А ще краще – попросити хворого кашляти в серветку, тоді ніхто не заразиться.

Хто належить до групи ризику?

 • діти,  люди похилого віку;
 • люди, які зловживають алкогольними напоями та тютюновими виробами, наркотиками;
 • люди, які вживають гормональні препарати та препарати, які послаблюють імунну систему;
 • носії вірусу імунодефіциту (ВІЛ) та хворі на СНІД;
 • хворі на хронічні захворювання легенів, цукровий діабет, виразкову хворобу;
 • безхатченки.

Які симптоми свідчать про початок захворювання?

             Звертайте увагу на наступні симптоми:  покашлювання, що триває більше 3 – 4 тижнів; незначне підвищення температури тіла (37,2 градуса за Цельсієм) у вечірні години; поганий апетит, постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; зниження працездатності; нервова вразливість; підвищена пітливість (особливо вночі); утруднене дихання; біль в грудях; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

         Часто хвороба починається з невеликої слабкості, швидкої втомлювальності, яка накопичується до кінця робочого  дня. У багатьох хворих з’являються надмірні  знервованість,  серцебиття, поганий апетит та сон, біль у грудях, кашель (сухий або з мокротою), підвищується температура. Людина втрачає вагу.

           Одним із проявів туберкульозу є  кровохаркання – поява при кашлі прожилків крові. Деякі хворі не звертають на це уваги, думають, що кровоточать ясна. Інколи туберкульоз  випадково виявляють у осіб, які вважають себе здоровими. Але при детальному опитуванні виявляється, що останнім часом він часто кашляв. Багато з перерахованих ознак туберкульозу можуть бути і при інших захворюваннях. Розібратись в цьому може тільки лікар. Тому дуже важливо, щоб люди при прояві початкових симптомів захворювання негайно зверталися до нього.

Виявити туберкульоз можна своєчасно?

           Для своєчасного виявлення туберкульозу дітям до 14 років щороку проводять постановку проби Манту ( в школі чи у поліклініці за місцем проживання). Починаючи з 15 років – профілактичні флюорографічні обстеження, які проводять один раз на 2 роки. Щорічним флюорографічним оглядам підлягають особи, які входять до обов’язкової групи: соціальної та медичної груп ризику. Важливо проходити огляд у лікаря, робити флюорографічний знімок грудної клітки.

          Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих осіб захворюваність знижується в 4 – 10 разів, а смертність майже у 7 разів. У них туберкульоз якщо і виникає, то перебігає набагато легше.

       У більшості випадків хворий попадає до пульмонолога із задавненими формами хвороби, часто під час її загострень. Людина кашляє місяцями, лікується самотужки і, лише, коли починається задуха, загальна слабкість, інші проблеми, приходить до пульмонолога. До речі, симптоми хвороби прогресують дуже повільно впродовж багатьох років.

         Ситуація з туберкульозу ускладнюється зростаючою епідемією ВІЛ/СНІДу та поширеністю хіміо- та мультирезистентних форм туберкульозу.

             Туберкульоз, в першу чергу, є великою соціальною проблемою. Цією недугою хворіють в основному соціально – незахищені верстви населення: безробітні, особи, що виїжджають на заробітки, сезонні робітники, особи, що повернулися з місць позбавлення волі та особи ромської народності. Взагалі туберкульоз «любить» вологий клімат, погане харчування та несприятливі житлові умови. Половина хворих – це люди працездатного віку, які ніде не працюють. Одним із важливих компонентів в подоланні епідемії туберкульозу є соціальна підтримка хворих на туберкульоз, які отримують лікування в амбулаторних умовах.

Що зміцнює імунну систему?

 • раціональне харчування;
 • оптимальний руховий режим;
 • загартування, прогулянки на свіжому повітрі;
 • особиста гігієна;
 • чергування режиму праці та відпочинку;
 • позитивні емоції.

        Лікування туберкульозу необхідно розпочинати якомога раніше, аби швидше досягти результату.  Ваше завдання – вчасно звернутися до лікаря.

 

 

Коментує:  завідувач кабінету профілактики                             О.П.Зінченко